wtorek, 2 lutego 2016

Kącik Fotograficzny: podstawy fotografowania

Postanowiłam wprowadzić nowy dział na bloga - Kącik Fotograficzny. Odkąd zaczęłam prowadzić bloga musiałam zainteresować się fotografią, bo zdjęć byle jakich nikt nie chce oglądać. Moje zainteresowanie trwa już ok. 6 lat i zdaję sobie sprawę, że mistrzem nie jestem, ale coś tam wiem i postaram się Wam przekazać podstawy fotografii.
Zaczynamy! 

P.S Post o moim sprzęcie fotograficznym znajdziecie TU :)

zdj. K. Stryczyńska | model: ja

Po pierwsze, co to jest dobre zdjęcie? W większości przypadków patrzymy zwyczajnie na zdjęcie i stwierdzamy, czy nam się podoba, czy nie. Ciężko jest stwierdzić, jak powinno wyglądać poprawne zdjęcie, bo są pewne zasady dotyczące fotografowania i cała masa przykładów, ale są też zdjęcia, które można nazwać abstrakcyjnymi, bo autor celowo nie zastosował się do głównych zasad. Krótko mówiąc, dobre zdjęcie to takie, które nie jest ani zbyt ciemne, ani zbyt przepalone (zbyt jasne), kadr jest odpowiednio dobrany (o kadrowaniu napiszę w innym poście), kompozycja jest przemyślana (np osoba w dresie nie jest sfotografowana w luksusowym wnętrzu, bo wyglądać to będzie co najmniej dziwnie).
Każda lustrzanka posiada cztery parametry tj; ISO, przysłona, balans bieli oraz czas naświetlania i to od nich w głównej mierze zależy efekt końcowy.

 zdj: ja

ISO - jest to czułość matrycy, czyli zdolność jej do rejestracji światła. Matryca znajduje się tuż za lustrem w aparacie. W zależności od aparatu jej wartości wahają się od 100-3200. Im niższa wartość, tym mniejsza ilość światła jest rejestrowana, czyli zdjęcie będzie ciemniejsze. Tutaj trzeba uważać, bo przy wysokich wartościach pojawiają się tak zwane "szumy" i zdjęcie traci na jakości, dlatego zaleca się robienie zdjęć w RAW'ach niż JPEG.

Przysłona (przesłona) - symbolem jej jest litera "f". Mówiąc krótko jest to otwór w obiektywie przez który wpada światło. Im niższa przesłona - np 1.6 - tym zdjęcie będzie jaśniejsze, ale jednocześnie uzyskamy mniejszą głębie ostrości, czyli wszystkie elementy na zdjęciu nie będą ostre, a tylko te, które znajdą się w polu ostrości. W obiektywach *zmiennoogniskowych (mających możliwość oddalania i przybliżania) nie ma to znaczenia, bo zmienia się automatycznie.
* chyba, że posiadacie obiektyw z możliwością oddalania i przybliżania z ustawieniem przysłony, a takowe istnieją.

kolejno f/1.8 | f/4 | f/10

Balans bieli - w zależności jakim oświetleniem dysponujemy, ustawia się balans bieli, aby "białe pozostało białe". Chodzi o to, aby kolory w rzeczywistości wyglądały tak samo jak na zdjęciach i nie było to zbyt przekłamane. W większości aparatów mamy tryby: automatyczny, światło żarowe, jarzeniowe, słoneczne, lampa błyskowa, pochmurny dzień, cień. Jeśli nie robię zdjęć w studio (wtedy używam trybu 'lampa błyskowa') to używam trybu automatycznego, bo jest najłatwiej i najszybciej dopasować kolory. Jeśli macie czas, spróbujcie pobawić się i dopasować ręcznie tryb.

 kolejno automatyczny, słońce, cień

Czas naświetlania - jest to czas - wyrażony w ułamkach sekund, minutach, godzinach czy też "bulb"(do czasu aż trzymamy spust migawki) - otwarcia migawki i naświetlania zdjęcia. Jak to z ułamkami bywa, 1/1000s będzie krótszym czasem niż 1/50s, czyli zdjęcie będzie ciemniejsze. Przy krótkim czasie możemy wykonywać zdjęcia w ruchu lub po prostu w słoneczny dzień. Wydłużając czas, powyżej kilku sekund wypadałoby zaopatrzyć się w statyw, aby uniknąć drgań ręki, bo wtedy zdjęcie może wyjść nieco nieostre. Kojarzycie plamę ze światła na zdjęciach po przejeżdżających samochodach? Są one właśnie robione przy użyciu długiego czasu naświetlania i bez statywu ani rusz!

malowanie światłem "dziobak" | zdj:ja

Na tym zakończę swój pierwszy wpis :) Dajcie znać, co sądzicie oraz o czym chcielibyście się dowiedzieć w następnych postach. Postaram się wszystkie zrealizować!


3 komentarze:

 1. fajne takie wpisy, dodawaj na pewno ludzie chętnie sie czegoś dowiedzą :)
  ps. przepalone tło jeśli zdjęcie ma ładną kolorystykę też potrafi ladnie wyglądać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy wpis jestem ciekawa dalszych etapów. :)
  Obserwujemy? :*
  http://evelinololove.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. świetna sprawa, oby więcej takich postów! :)
  zapraszamy w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)
_
Pamiętaj, że granica między chamstwem, a konstruktywną krytyką jest bardzo mała. Chamstwo i wyzwiska nie są tutaj tolerowane.